Pilot i operator dronów UAVO

Czy UAVO jest ważne zagranicą?

UAVO jest świadectwem kwalifikacji (nie licencją) a to oznacza m.in. że jest dokumentem uprawniającym do operowania dronami w celach „komercyjnych” jedynie w Polsce. Wciąż jednak jest szansa „wylegitymować” się nim zagranicą, tak jak można wylegitymować się zagranicznym odpowiednikiem UAVO przez polskim ULC’em. 

Zagraniczne uprawnienia w Polsce

Zagraniczne uprawnienia w Polsce są akceptowane przez ULC – takie jest oficjalne stanowisko naszego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Żeby w razie kontroli mieć jednak jakieś potwierdzenie akredytacji zagranicznego uprawnienia należy wysłać na adres lbsp@ulc.gov.pl e-mail z opisem własnego dokumentu i prośbą o akredytację. Można też dzwonić pod numer tel.: 022 520 72 57 w celu dopytania o szczegóły. Podany adres e-mail to zbiorczy adres do Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych, a wiadomość trafi do wszystkich pracowników tego departamentu, dzięki temu dostaniemy odpowiedź od osoby zajmującej się konkretnie taką akredytacją.

A co z polskim UAVO za granicą?

Temat jest o tyle skomplikowany, że prawo „dronowe” nie jest jednolite nawet w obrębie państw należących do Unii Europejskiej, nie mówiąc już o pozostałych. W wielu krajach nie ma nawet stworzonego odpowiednika polskiego świadectwa kwalifikacji UAVO a uprawnienia do komercyjnego wykorzystania dronów są wydawane przez inne organy państwowe, albo w ogóle nie ma takich uprawnień.

Zdecydowanie pierwszym krokiem przed podróżą do obcego kraju powinno być sprawdzenie tamtejszego prawa lotniczego w zastosowaniu do dronów i sprawdzenie, czy potrzebne jest jakiekolwiek uprawnienie do latania w pobliżu zabudowań, do latania i filmowania z użyciem urządzenia rejestrującego lub – tak jak w Polsce – do komercyjnego wykorzystania bezzałogowca. Takie informacje możecie pozyskać m.in. tutaj, gdzie zebrane są odnośniki do różnych stron opisujących prawo lotnicze w konkretnych państwach.

Tam gdzie konieczne jest posiadanie uprawnień zbliżonych do polskiego UAVO należy napisać do danego urzędu lotnictwa lub określonego ministerstwa e-mail lub fax z prośbą o akredytowanie polskiego świadectwa kwalifikacji UAVO. Jeśli w odpowiedzi otrzymacie potwierdzenie akredytacji – najlepiej je wydrukować i mieć przy sobie podczas lotów w obcym kraju. W razie kontroli będzie to pewnego rodzaju dowód, że zajęliśmy się sprawą wcześniej i mamy akceptację na wykonanie lotów np. komercyjnych „z użyciem” polskiego uprawnienia UAVO.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *