Czy policja może kontrolować operatora drona?

Odpowiedź brzmi: TAK, ale jest jedno małe „ale”… Operator drona może zostać wylegitymowany, a nawet zatrzymany do czasu wyjaśnienia sprawy (na 48h), jeśli tylko są ku temu powody. Policja nie może jednak zażądać od niego okazania świadectwa kwalifikacji UAVO, bo nie ma podstaw prawnych. Jak się wtedy zachować?

Według prawa (dokładnie:  Art. 21 i 27 z ustawy Prawo Lotnicze) jedynie Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego poprzez swoich pracowników (inspektorów terenowych) ma możliwość sprawdzenia uprawnień – w tym przypadku świadectwa kwalifikacji UAVO – operatorom dronów podczas wykonywanych przez nich operacji lotniczych.

Szansa na spotkanie pracownika ULC w terenie jest jednak znacznie mniejsza niż napotkanie patrolu policji. Ten jednak może operatora wylegitymować z dowodu osobistego, a jeśli operator w oczywisty sposób zakłóca spokój, porządek publiczny lub stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób – może zostać zatrzymany. Policja natomiast nie ma prawnym podstaw do kontroli świadectwa kwalifikacji UAVO – o ile policjanci z patrolu w ogóle mają wiedzę, że takie świadectwo istnieje i jest konieczne np. podczas lotów nad terenami zabudowanymi.

Cały problem z powołaniem się na konkretne artykuły zarówno Ustawy Prawo Lotnicze jak i Ustawy o Policji opisałem tutaj. Artykuł cieszy się sporą popularnością dlatego wskazuję na niego również na tej stronie.

Fakt, że policjanci nie mają prawa skontrolować świadectwa kwalifikacji UAVO na miejscu wykonywania operacji lotniczych nie powinien jednak być pretekstem do odmawiania pokazania tego dokumentu. Czemu? Oczywiście mamy do tego prawo, ale brak chęci okazania może spowodować, że policja będzie miała podstawę by podejrzewać, że prawo lotnicze zostało złamane i do czasu wyjaśnienia… zatrzyma operatora na komisariacie. W następstwie zatrzymania policjanci zwrócą się do Prezesa ULC o udzielenie informacji, czy zatrzymany operator posiada świadectwo kwalifikacji UAVO. To jednak może potrwać, a operator do czasu wyjaśnienia (ale nie dłużej niż 48h) będzie musiał czekać. Nie lepiej okazać UAVO na miejscu i nie tracić czasu na wyjaśnienia?..

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *