Nowe kategorie wagowe dronów w UAVO

Nowe rozporządzenie Ministra Infrastuktury i Rozwoju w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków zostało ostatecznie przekazane dnia 5 listopada 2015r. w trybie roboczym do ostatniego uzgodnienia do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ma wejść w życie w I kwartale 2016 roku, ale nie wiadomo jak zmiana rządu wpłynie na proces wprowadzenia regulacji w życie. Jeśli w końcu uda się wprowadzić nowe rozporządzenie na operatorów dronów czeka sporo zmian. Jedną z nich jest zmiana kategorii wagowych, na którą akurat nie powinniśmy specjalnie narzekać.

Według ostatniego projektu rozporządzenia z dnia 02.09.2015 r., który można pobrać i przeczytać tutaj zmianie ulegną przedziały kategorii wagowych MTOM (Maximum TakeOff Mass) pilotowanych dronów, które są wpisywane w uprawnienia UAVO. W telegraficznym skrócie dla MR czyli wielowirnikowców – najpopularniejszych dronów wśród użytkowników ze świadectwem kwalifikacji UAVO mamy zmiany:

 • kategoria do 2kg przechodzi w kategorię do 5kg
 • kategoria 2-7kg przechodzi w kategorię do 25kg
 • kategoria 7-25kg przechodzi w kategorię do 25kg (jak wyżej)
 • kategoria 25-50kg przechodzi w kategorię do 150kg
 • kategoria powyżej 50kg przechodzi w kategorię do 150kg (jak wyżej)

Zatem mamy trzy noweg kategorie wagowe UAV(MR), na które uzyskuje się UAVO:

 1. MTOM do 5kg  – UAV(MR) < 5kg
 2. MTOM do 25kg – UAV(MR) < 25kg
 3. MTOM do 150kg – UAV(MR) < 150kg

Fragmenty nowego rozporządzenia odpowiadające powyższym kategoriom w projekcie (wybrane dotyczące tylko MR – wielowirnikowców) mają następującą formę:

Nowe kategorie wagowe UAVO - 2016

Nowe kategorie wagowe UAVO - 2016

Jeśli w tej formie projekt wejdzie w życie (a wszystko na to wskazuje) operatorzy będą mieli czas na wymianę dokumentów UAVO nie mniej niż 30 dni przed datą wygaśnięcia uprawnień podstawowych wpisywanych w UAVO.

Kategorie wagowe dla pozostałych typów bezzałogowców (A, H, AS) są w zasadzie te same co dla MR, różnica jest jedynie dla O (inne bezzałogowe statki powietrzne) – tutaj nie została określona żadna kategoria – w projekcie zostało to ujęte w ten sposób: „podlega wymianie na świadectwo kwalifikacji operatora (UAVO) z odpowiednim uprawnieniem dodatkowym na typ statku powietrznego”.

2 thoughts on “Nowe kategorie wagowe dronów w UAVO

 1. Mam pytanie odnośnie zmian wagowych w uprawnieniach. Jeżeli ktoś do tej pory ma uprawnienia do 2kg to z automatu dostaje na 5kg czy trzeba złożyć jakiś wniosek i wymienić świadectwo na nowe ?

  Odpowiedz

  1. Odpisałem już Panu na ten sam komentarz na swiatdronow.pl, ale skoro już Pan i tu zapytał to: dostaję się z automatu wyższą kategorię, ale wymiana świadectwa będzie konieczna, jako że są w nim informacje o kategorii wagowej i muszż zostać zaktualizowane, żeby dokument był ważny. Wymiana będzie prawdopodobnie bezpłatna (to się jeszcze okaże…) i jakaś zewnętrzna firma wskazana przez ULC będzie się tym zajmować. Więcej będzie można powiedzieć po wejściu w życie ostatecznej wersji znowelizowanego rozporządzenia.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *