Nowe rozporządzenie wchodzi w życie 31.01.2019

Dnia 17 stycznia 2019 zostało ogłoszone nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 20 grudnia 2018r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków. Po 14 dniach vacatio legis wejdzie w życie – dokładnie z dniem 31.01.2019r. Co zmienia nowe rozporządzenie? Sprawdźcie!

Ogłoszone rozporządzenie dostępne jest tutaj: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/94/1 – warto je wydrukować i przeczytać w oryginale, choć nie jest to tekst ujednolicony, więc do pełnego zrozumienia tych zmian potrzebne będzie również poprzednie ujednolicone rozporządzenie dostępne do tutaj: http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1993/1.

Najistotniejsze zmiany w prawie dotyczą:

  • zasad lotów BVLOS, które zostały po raz pierwsze w szczegółach opisane i są to całkiem nowe zasady lotów BSP poza zasięg wzroku operatora. Załącznik 6b do nowego rozporządzenia został w całości poświęcony operacjom lotniczym BVLOS i zdecydowanie warto się z nim w szczegółach zapoznać;
  • VLOS – tutaj zaszły pojedyncze zmiany, które jednak potrafią w dość istotny sposób rzutować na operacje lotnicze w zasięgu wzroku. Dla przykładu: w Załączniku 6a do lotów „innych niż rekreacyjne i sportowe” termin „bezpieczna odległość pozioma” został zastąpiony terminem „bezpieczna odległość” co formalnie umożliwia latanie nad budynkami, pojazdami i przeszkodami z zachowaniem odległości bezpiecznej, ale np. w pionie. W parkach narodowych będzie można latać, a zgoda będzie wymagana tylko tam, gdzie strefa R pokrywa się z granicą naziemną parku. Wprowadzono nową kategorię lotów w Załączniku 6 (VLOS rekreacyjnie/sportowo) i Załączniku 6a (VLOS inaczej niż rekreacyjnie i sportowo) – są to loty FPV z założonymi goglami FPV z podglądem obrazu z kamery. W tej sytuacji operator jedynie obserwuje otoczenie przez kamerę FPV umieszczoną na dronie – do tej pory, by taki lot był legalny, musiał mieć do dyspozycji drugą osobę – obserwatora, który bez gogli obserwował drona. Teraz już będzie mógł latać zgodnie z prawem bez obserwatora. Więcej zmian z nowego rozporządzenia dotyczących lotów VLOS zostało opisanych tutaj.
  • nowe zasady szkoleń, szczególnie VLOS do 5kg oraz BVLOS – dzięki nowym zapisom rozporządzenia zniesiona zostaje granica wieku 18 lat do odbycia szkolenia i zdobycia świadectwa kwalifikacji UAVO. Co więcej dla kategorii VLOS do 5kg zostają zniesione również badania lekarskie oraz egzamin państwowy – zostaje on zastąpiony jedynie egzaminami wewnętrznymi w ośrodku szkoleniowym. To oznacza łączną oszczędność dla kursantów w okolicach 400zł (minimum 200zł badania i ponad 160zł za egzaminy państwowe, których nie trzeba już opłacać). Dla pozostałych kategorii egzaminy, badania i opłaty są zachowane. Dużo zmieni się również w szkolenia BVLOS z racji całkiem nowych zasad lotów BVLOS.

Zachęcamy do indywidualnego zapoznania się w ze szczegółowymi zapisami rozporządzenia, które jest trzecim rozporządzeniem zmieniającym zasady lotów dla BSP w przeciągu 5 lat.

Skomentuj ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *