Nowe wytyczne ULC dla podmiotów szkolących – 27.10.2015

Dnia 27 .10. 2015 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował „Wytyczne Nr 10 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 27 października 2015 w sprawie prowadzenia szkolenia praktycznego na bezzałogowych statkach powietrznych przez podmioty szkolące wpisane do rejestru podmiotów szkolących”. Co znajduje się w tym dokumencie?

Zaczyna się od ogólników: ćwiczenia wykonywane powinny być pod nadzorem instruktora, jeden instruktor powinien nadzorować jednego kandydata.
Co bardziej istotne: do samego szkolenia jest wymagane orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania funkcji członka personelu lotniczego. Kolejna sprawa: do szkolenia zostają włączone symulatory komputerowe – przynajmniej takie jest obecne zalecenie. Podczas szkolenia zarówno instruktor jak i operator powinni nosić kamizelki odblaskowe. Punkt 3 i 4 wytycznych określa ściśle wymagania dotyczące terenu lotów szkoleniowych.

Wytyczne weszły w życie z dniem podpisania dokumentu czyli 27.10.2015r., ale warto pamiętać, że póki co dotyczą one jedynie podmiotów będących na oficjalnej liście podmiotów szkolących ULC. Jak łatwo się jednak domyślić ten dokument to kolejny krok w stronę profesjonalizacji szkoleń UAVO, które z wejściem nowego rozporządzenia będą mogły być świadczone jedynie przez podmioty uprawnione i wpisane do rejestru ULC.

Wytyczne Nr 10 Prezesa ULC w sprawie szkoleń praktycznych na BSP
Wytyczne Nr 10 Prezesa ULC w sprawie szkoleń praktycznych na BSP – 1

 

Wytyczne Nr 10 Prezesa ULC w sprawie szkoleń praktycznych na BSP - 2
Wytyczne Nr 10 Prezesa ULC w sprawie szkoleń praktycznych na BSP – 2

Oryginał dokumentu jest do wglądu na stronie ULC – dokładnie tutaj.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *